Określenie fun.pl nie odnosi się do konkretnej domeny najwyższego rzędu, lecz jest skrótem od „funkcjonalne domeny .pl” – czyli zbioru domen drugiego poziomu funkcjonujących w ramach polskiej domeny krajowej .pl. To grupa subdomen, które umożliwiają tworzenie bardziej tematycznych lub branżowych adresów internetowych.
W skład domen funkcjonalnych .pl wchodzą między innymi:
com.pl – dla firm komercyjnych,
net.pl – dla sieci i usług telekomunikacyjnych,
org.pl – dla organizacji pozarządowych,
info.pl – dla serwisów informacyjnych,
biz.pl – dla biznesu,
edu.pl – dla instytucji edukacyjnych,
gov.pl – dla administracji państwowej. Te subdomeny dają możliwość bardziej precyzyjnego dopasowania adresu internetowego do profilu działalności.
Domeny funkcjonalne są zarządzane przez NASK (Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa) – oficjalnego operatora krajowej domeny .pl. Rejestracja domen w ramach np. com.pl czy org.pl odbywa się przez akredytowanych partnerów NASK i jest dostępna dla wszystkich zainteresowanych.
Rejestracja domeny w ramach zbioru fun.pl (czyli np. firma.net.pl czy organizacja.org.pl) może być korzystna, gdy:
domena .pl jest już zajęta, a zależy Ci na utrzymaniu nazwy marki,
chcesz podkreślić profil działalności (np. edukacyjny, non-profit, sieciowy),
szukasz tańszej alternatywy dla głównej domeny .pl,
zależy Ci na szybkiej dostępności chwytliwej nazwy.
Choć największą liczbę rejestracji w Polsce mają domeny bezpośrednio pod .pl, to subdomeny funkcjonalne wciąż są chętnie wybierane – zwłaszcza w branżach, gdzie nazwa domeny może od razu wskazywać rodzaj działalności. Popularność zyskały m.in. com.pl i org.pl.
Domena fun.pl sama w sobie nie istnieje jako odrębna domena do rejestracji. To potoczne określenie całej grupy tzw. funkcjonalnych subdomen w systemie domeny .pl. Wybierając domenę w jednej z tych kategorii, zyskujemy szansę na atrakcyjny i dostępny adres internetowy, dopasowany do specyfiki działalności.